Jak pozbyc sie zmarszczek pod oczami?

Skóra pod oczami jest inna niż na pozostałych obszarach twarzy i ciała. Przede wszystkim ma inną budowę - brakuje w niej gruczołów łojowych, jest silnie unaczyniona, a jednocześnie cieniutka - ma grubość zaledwie 0,5 mm. Dodatkowym wyzwaniem mimika twarzy - tu mięśnie nieustannie pracują. Mrugamy średnio 15 tysięcy razy na dobę, co daje ponad 5 milionów mrugnięć rocznie! Nic dziwnego, że zmarszczki pod oczami to pierwsze oznaki starzenia się.

Zmarszczki pod oczami przyczyny

Specyfika budowy tego obszaru sprawia, że to właśnie tu najszybciej skóra traci jędrność i napięcie. Cienka tkanka nie ma grubej podściółki tłuszczowej, a jednocześnie przecinają się tu ważne systemy - nerwy oczne, naczynia limfatyczne oraz krwionośne i punkt podparcia zatok. Skóra wokół oczu jest więc wyjątkowa!

Nie istnieje coś takiego jak jeden uniwersalny sposób na zmarszczki pod oczami - specyfika tego obszaru wymaga za każdym razem indywidualnego podejścia. Dlatego, jeśli zapytamy kosmetyczki czy lekarza co pod oczy na zmarszczki sprawdzi się u nas najlepiej, odpowiedź nie będzie jednoznaczna.

Co przyspiesza powstawanie zmarszczek wokół oczu?

  • nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne,
  • picie zbyt małej ilości wody,
  • brak  odpowiedniej ilości snu,
  • spożywanie alkoholu i palenie papierosów (powoduje tzw. zmarszczki palacza),
  • niedokładne zmywanie kosmetyków do makijażu,
  • brak ochrony skóry w trudnych warunkach atmosferycznych (mróz, wiatr),
  • dieta uboga w witaminy i składniki mineralne.

Rodzaje zmarszczek

Wraz z wiekiem wygląd skóry zmienia się - pojawia się coraz więcej oznak upływającego czasu. Nawet zmarszczki mają kilka różnych rodzajów. Zanim dowiesz się co jest dobre na linie pod oczami, sprawdź, jakie mogą być.

mimiczne - to drobne linie, które powstają na skutek ruchów mięśni i utrwalają się wraz z wiekiem. Ich ułożenie uzależnione jest od mimiki naszej twarzy - to mogą być np. lwia zmarszczka, linie wokół ust u palaczy czy bruzdy śmiechowe. Powoduje je nawet mrużenie oczu. Przy nadmiernej ekspresji u młodych osób na pytanie „ jak zniwelować zmarszczki pod oczami” często pada odpowiedź „botoksem”, jednak powoli odchodzi się od tak radykalnych działań. Zabiegi medycyny estetycznej nie są odpowiedzią na wszystko,

posłoneczne - powstają na skutek odwodnienia głębszych warstw skóry przy częstej i niekontrolowanej ekspozycji na słońce bez stosowania filtrów ochronnych wzbogaconych antyoksydantami,

senne - tworzą się, kiedy śpimy. Tu wpływa ma ułożenie twarzy podczas nocnego odpoczynku. Jeśli często śpimy na brzuchu lub na boku, ryzyko ich powstania zwiększa się.

grawitacyjne - uwidaczniają się po 40 roku życia, kiedy skora traci jędrność i elastyczność, zaczyna opadać i staje się wiotka. To zmarszczki głębokie i bruzdy, które pogłębiają się wraz z upływem czasu, ale można je skutecznie spłycić,

atroficzne - pojawiają się w okresie menopauzy, gdy stan skóry na skutek zmian hormonalnych zaczyna się zmieniać - traci ona gęstość, staje się cienka i gorzej ukrwiona. Jednocześnie dochodzi do zmniejszenia się objętości tkanki tłuszczowej w obrębie twarzy, co skutkuje „zapadniem się” niektórych jej obszarów. Przy takich zmianach sam krem już nie wystarczy i wtedy warto udać się na konsultację do gabinetu medycyny estetycznej. W takich przypadkach dobrze sprawdza się np. kwas hialuronowy.

Pierwsze zmarszczki pod oczami

Drobne linie mogą stać się widoczne już po 20 roku życia - tak przebiega proces starzenia się skóry. Zazwyczaj zmarszczki mimiczne pod oczami w młodym wieku występują u osób o dużej ekspresji, ale też u tych, które prowadzą niezdrowy tryb życia i zarywają noce. Wtedy skóra jest słabiej odżywiona, nie ma też odpowiedniego czasu na regenerację. Mogą też wystąpić cienie, obrzęki czy zasinienie, a zmarszczki mimiczne pod oczami będą im towarzyszyć. Przyczyną tych zmian może być też zaburzona mikrocyrkulacja krwi oraz zastoje limfatyczne. W takim wypadku warto zadbać o zdrowy i odpowiednio długi sen, pić dużo wody i unikać spędzania długich godzin przed ekranem komputera czy telefonu. Wtedy „worki pod oczami” powinny się zmniejszyć.

Zmarszczki mimiczne pod oczami

To pierwszy rodzaj zmian, pojawiających się w okolicy powiek. Powstają one na skutek skurczu mięśni związanych z ekspresją. Nie ma osób około 30 roku życia, u których nie byłoby widać takich linii. Z czasem zmarszczki pod oczami pogłębiają się, co związane jest ze spadkiem produkcji kolagenu i elastyny, który wpływa na wygląd i napięcie skóry na całej twarzy. Po trzydziestce zmniejsza się też ilość wytwarzanego przez organizm kwasu hialuronowego. Pojawiają się też cienie pod oczami. Wiele osób już na tym etapie zastanawia się jak się pozbyć zmarszczek pod oczami - i słusznie. Zabiegi kosmetyczne i pielęgnacja domowa mogą pomóc ujędrnić i zagęścić strukturę skóry.

Jak zlikwidować zmarszczki mimiczne pod oczami

Tu nie ma prostych odpowiedzi. Pod oczy na zmarszczki można stosować zarówno kosmetyki do pielęgnacji domowej, jak i zaawansowane zabiegi kosmetyczne i kuracje medycyny estetycznej. Na pewno kiedy dostrzeżesz u siebie pierwsze linie warto sięgnąć po kremy i maseczki pod oczy z dodatkiem kwasu hialuronowego, napinających ekstraktów roślinnych czy kofeiny. Zmarszczki mimiczne oczy okalają powieki od zewnętrznej strony - to tzw. kurze łapki. Są drobne i widać je przy uśmiechu, z czasem utrwalają się. Jeśli domowe sposoby na zmarszczki pod oczami nie pomagają, warto zapisać się na wizytę do dobrej kosmetyczki, która doradzi zabiegi.

Jak usunąć zmarszczki pod oczami

Regularna pielęgnacja domowa połączona z zabiegami w gabinecie kosmetycznym przynosi bardzo dobre efekty. Duże zmarszczki pod oczami czasem wymagają wizyty u lekarza medycyny estetycznej, który zaproponuje odpowiednią i możliwie mało inwazyjną procedurę. Dziś coraz częściej odchodzi się od chirurgii plastycznej, która jest inwazyjna, droga i wymaga długiej rekonwalescencji. Są jednak przypadki, gdy nie ma dla niej alternatywy. Sposoby na zmarszczki pod oczami są rozmaite i tylko od nas zależy jaką drogą będziemy starali się ich pozbyć.

Zabiegi kosmetyczne i medycyny estetycznej na zmarszczki pod oczami:

  • mezoterapia i mikronakłuwanie (np. dermapenem),
  • radiofrekwencja,
  • wybrane procedury z kwasami (peelingi chemiczne),
  • masaż,
  • HIFU,
  • endermologia na twarz,
  • osocze bogatopłytkowe lub fibryna,
  • nici liftingujące,
  • iniekcje kwasu hialuronowego,
  • wstrzyknięcie botoksu, czyli toksyny botulinowej
  • lifting chirurgiczny.

Co na zmarszczki pod oczami?

Tak naprawdę najlepszym sposobem na to jak pozbyć się zmarszczek pod oczami jest dbanie o higienę życia i stosowanie kosmetyków już w młodym wieku. Taka prewencja sprawi, że linie i bruzdy pojawią się później, a cera będzie w dobrej kondycji. Dziś ważnym trendem jest filozofia smart aging, która stawia na zrównoważone dbanie o dobry wygląd oraz w pewnym stopniu pogodzenie się z upływem czasu. Nie oznacza to jednak, że mamy z założonymi rękami czekać aż na naszej twarzy pojawią się zmarszczki pod oczami! Dbajmy o siebie na co dzień, stosując odpowiednie kosmetyki pod oczy, korzystając z masażu twarzy czy zabiegów w gabinecie kosmetycznym.

Krem na zmarszczki pod oczami

To absolutna podstawa pielęgnacji twarzy i nie warto z jego stosowaniem czekać do trzydziestki! Już po 20 roku życia zaleca się stosować preparat pod oczy. Na początek może to być lekki żel czy emulsja redukująca opuchliznę, nawilżająca i wzmacniająca skórę. W składzie może mieć ekstrakt z zielonej herbaty, rumianku czy aloesu. Hitem nadal jest też popularny świetlik.

Po 30 roku życia warto zadziałać mocniej. Lepszy będzie już kosmetyk o bardziej kremowej, odżywczej konsystencji. Bogaty w roślinne masła, kwas hialuronowy czy witaminy. Pamiętajmy, że krem pod oczy zmarszczki mimiczne może zmniejszyć, ale całkiem ich nie zlikwiduje. Z resztą nie ma takiej potrzeby, bo te drobne linie, które widać, gdy się śmiejemy dodają nam charakteru i uroku.

Po 40 roku to, jak zmniejszyć zmarszczki pod oczami jest już wyzwaniem w pielęgnacji. Takie kosmetyki powinny zawierać składniki aktywne o działaniu liftingującym, ujędrniającym i rewitalizującym. Szukajmy w nich cennych olejów, innowacyjnych peptydów biomimetycznych i naturalnych substancji wzmacniających delikatną skórę. Takie substancje znajdziesz w kremie przeciwzmarszczkowym Renew2.

Zmarszczki mimiczne wokół oczu po 50 roku życia to już mniejszy problem…bo zmieniły się w linie grawitacyjne i głębsze bruzdy. Tutaj zadaniem kosmetyku będzie przede wszystkim odżywienie i zagęszczenie skóry, pobudzenie syntezy włókien kolagenowych i regeneracja oraz opóźnienie kolejnych zmian. Tak działa krem Renew3. Jeśli załamania na skórze wokół powiek bardzo nam przeszkadzają umówmy się do lekarza medycyny estetycznej i zapytajmy co zrobić ze zmarszczkami pod oczami, by były mniej widoczne.

Krem pod oczy Ido Lab

Ido Lab to polska marka kosmetyków, która tworzy swoje receptury zgodnie z filozofią smart aging, wykorzystując potencjał odmładzający aktywnych biologicznie substancji. Zarówno tych pochodzenia naturalnego, jak i biotechnologicznego. W ofercie firma ma dwie linie - dla kobiet 40+ i 50+, a w każdej z nich znajdziemy specjalistyczny krem pod oczy. Kosmetyki są przebadane, bezpieczne i skuteczne w zakresie redukcji objawów starzenia się skóry. Ich formuły są minimalistyczne, ale przemyślane tak, by zapewniać skórze to, czego potrzebuje, m.in.:

peptydy biomimetyczne, które intensywnie pobudzają fibroblasty do produkcji kolagenu, a jednocześnie ujędrniają i wygładzają skórę powiek, dodając spojrzeniu blasku,

beta-glukan z owsa, czyli flagowy składnik marki o działaniu immunostymulującym, regenerującym i odbudowującym. Przywraca skórze Sprężystość i elastyczność,

resweratrol - jeden z najsilniejszych roślinnych antyoksydantów, który hamuje działanie wolnych rodników, zmniejsza przebarwienia i pobudza mechanizmy odnowy,

ekstrakty z nasion guarany o właściwościach stymulujących mikrokrążenie, przeciwobrzękowych i redukujących cienie.

Dzięki takiemu połączeniu składników aktywnych w kremach pod oczy Ido Lab, skóra powiek i w okolicy oczu odzyskuje młodzieńcze napięciejest bardziej jędrna, nawilżona i wygląda zdrowo.

Domowe sposoby na zmarszczki pod oczami

Jeśli zastanawiasz się jak jak zredukować zmarszczki pod oczami - odpowiedź brzmi: wielotorowo. Działanie zaawansowanych kosmetyków warto dodatkowo wesprzeć stosując proste zabiegi, które można wykonać samemu w domu. Dzięki temu preparaty będą się lepiej wchłaniać i przyniosą lepsze efekty. A zmarszczki wokół oczu zmniejszą się.

Masaż

Kilka minut masażu 2-3 razy w tygodniu może zlikwidować zmarszczki mimiczne pod oczami i zmniejszyć głębsze bruzdy. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad. Pod okiem kierujemy się od wewnętrznego kącika oka na zewnątrz, a na górnej powiece do wewnątrz. Masaż okolicy oczy należy wykonywać delikatnie, nie wolno naciągać i szarpać delikatnej skory. Może do jego wykonania użyć odżywczego kremu na noc lub olejku. Dziś dostępne są też akcesoria do masażu - płytki gua-sha, rollery czy szpatułki.

Maseczka pod oczy

Potrafi błyskawicznie przynieść ulgę przy zmęczeniu, ale też optycznie wygładzić i wypełnić zmarszczki wokół oczu. Może mieć działanie nawilżające, chłodzące, ale też liftingujące, odżywcze i rozświetlające czy rozjaśniające. Dziś modne są maseczki żelowe i w płacie. Są łatwe w stosowaniu i szybko dają efekt poprawy napięcia skóry. Jeśli masz suchą, dojrzałą cerę, możesz też sięgnąć po klasyczne maski w kremie, które dodatkowo odżywiają i regenerują cienką tkankę.

Żelowe okulary na oczy

To nowoczesna alternatywa dla nakładania na powieki np. torebek z herbatą, które często uczulały lub drażniły delikatną skórę. Takie opaski na oczy są wypełnione specjalnym żelem i zaleca się trzymać je w lodówce. Świetnie sprawdzą się po dniu spędzonym przed monitorem komputera lub po wielogodzinnej podróży. Pomagają zmniejszyć obrzęki i zastoje limfatyczne. Nie są może odpowiedzią na to, jak zmniejszyć zmarszczki pod oczami, ale przywracają komfort i poprawiają mikrokrążenie zmęczonej skórze tej newralgicznej okolicy.

Ćwiczenia oczu

Jeśli dużo pracujesz przed komputerem lub dużo korzystasz ze smartfona warto zadbać o odpowiednią higienę oczu. W ciągu dnia rób sobie przerwy, staraj się często odrywać wzrok od ekranu, by np. popatrzeć w dal, a po pracy zaplanuj spacer. Warto też chronić oczy przed niebieskim światłem HEV, stosując okulary z filtrem lub ustawiając ekrany urządzeń na specjalny tryb ograniczający emisję tzw. blue light.

Zobacz również:

Produkt dodany do listy życzeń